b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_09_FAhSncNWUAAmwd91.jpg

Денес беше извршена ждрепката за ЕХФ Европската лига, во која единствен македонски претставник е Еурофарм Пелистер. Екипата на Жељко Бабиќ се најде во групата Д, заедно со Татабања, АЕК Атина, Спортинг Лисабон, Ним и Кадетен Шафхаузен. Четири екипи од групата продолжуваат во осминафиналето.

Група А:
Бидасоа Ирун, Винтертур, Татран Прешов, Фуксе Берлин, Висла Плок, Тулуз

Група Б:
Нант, Чеховски Медведи, Кокс, Лемго, ГОГ Гудме, Бенфика

Група Ц:
Магдебург, Савехоф, Горење Велење, Натурхаус Ла Риоха, Екс Прованс, Нексе Нашице

Група Д:
Еурофарм Пелистер, Татабања, АЕК, Спортинг, Ним, Кадетен Шафхаузен

Почетокот на сезоната во Европската лига e закажан за 19 октомври, a во првото коло Еурофарм Пелистер го пречекува Ним.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723