b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_09_euro_struga.jpg

По победите над Еурофарм Пелистер 2 и Тиквеш, издвојувани со силен отпор на ривалите, попладнево во првиот натпревар од тековното коло, во Битола падна Струга со 45-20 (22-11). Бабиќ ја подели минутажата на сите ракометари, а посебно значајна беше за Танкоски и Велковски, кои се вратија по повредите и за Табоада и Кукулоски, кои не играа премногу во официјалните натпревари досега.

Првите десетина минути беа израмнети, а потоа цврстата одбрана на домашната екипа донесе лесни голови на Табоада, Костески и Танкоски за високи +6 на половина од првиот дел. Следеше одличен период на Кукуловски, голови и на Кушан и на одмор се замина со високи 22-11.

Каде што започнаа помладите, искусните Периќ, Мандалиниќ и Божиќ Павлетиќ продолжија и предноста порасна до убедливи +25 на крајот на натпреварот. Одлични изданија имаа и двајцата голмани Секељи и Кизиќ.

Ракомет – Суперлига (трето коло)
Еурофарм Пелистер – Струга 45-20 (22-11)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Гледачи: 300
Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски (Скопје)

Еурофарм Пелистер:
Секељи, Кизиќ, Мараш 2, Ојлески 4, Н. Маркоски 4, Кукуловски 1, Мандалиниќ 6, Кушан 5, Радовиќ 1, Танкоски 2, Периќ 1, Костески 5, Кукоски, Велковски, Божиќ Павлетиќ 8, Табоада 6
Седмерци: 2/1
Исклучувања: 4 минути

Струга:
Матовиќ, П. Маркоски 1, Јанкоски 2, Крстаноски, Пајкоски 4, Блажески 2, Ѓорѓиевски, Јанкуловски 3, Ферукоски 1, Табаковски 1, Стрезоски, Дукоски 5, Кастратовиќ 1, Костоски
Седмерци: 1/1
Исклучувања: 6 минути

Во следното коло Еурофарм Пелистер гостува кај екипата на Вардар 1961.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723