b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_06_CIK_9071.JPG

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 загубија од Радовиш со 26-27 во бараж средбата за место во Суперлигата и следната сезона ќе играат во понизок ранг.

Голема борба и драма донесе соочувањето во Автокоманда, соочување кое беше решено со погодок по истекот на времето. Имено Радовиш доби последна шанса да го реши мечот во регуларниот дел, поточно остана само уште слободниот удар кој го изведе искусниот Здравко Постолов, удар кој заврши во мрежата на „зелено-белите“ за победа од 27-26 (9-14)

Токму Постолов со осум реализации беше прв стрелец, најголема поддршка му беше Митревски со шест погодоци.

Кај пелистерци кои сега одат ранг подолу, Мијушковиќ беше автор на седум голови.

Ракомет
Плеј-оф за опстанок во Суперлига

Еурофарм Пелистер 2 - Радовиш 26-27 (14-9)

Спортска сала „Автокоманда“ - Скопје
Гледачи: 300
Судии: Виктор Андонов и Стојанче Андоновски

Еурофарм Пелистер 2:
Печурица, Младенов, Маркоски 4, С. Талевски 1, Ристевски, Мирчевски, Димовски, Трпчевски, Димитровски 2, Калајџиовски 4, Пецаковски, Ивановски 4, Белистојановски 3, Југовски 1, Мијушковиќ 7
Седмерци: 7/4
Исклучувања: 16 минути

Радовиш:
Ристов, Стојановски 5, Цековски, Јованов, Митревски 6, Ј. Ѓорѓиев, Постолов 8, К. Димов, Ф. Талевски, Димчевски 3, Ончев, Атанасов, Костадинов, Петров 5, Костадиновски
Седмерци: 7/3
Исклучувања: 12 минути

Во сезоната 2024/25 екипата на Еурофарм Пелистер 2 ќе се натпреварува во Првата лига.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723