b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_05_pel2glart.jpg

акометарите на Еурофарм Пелистер 2 беа подобри од Голден Арт со 39-25 во претпоследното коло од разигрувањето за опстанок во Суперлигата. Голден Арт имаше предност на стартот на мечот (4-2), но потоа Еурофарм Пелистер 2 ја презема контролата и на паузата замина 20-15. Битолчани доминираа во второто полувреме и постојано го зголемуваа водството до конечни 39-25.

Еурофарм Пелистер 2 има 33 бодови, колку и Прилеп по 13 одиграни меча, додека зад нив е Куманово со еден бод помалку.

Ракомет
Суперлига 2023/24
Плеј-аут
13. коло:

Еурофарм Пелистер 2 - Голден Арт 39-25 (20-15)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Гледачи: 500
Судии: Рубен Седлоски и Горан Ангелески

Еурофарм Пелистер 2:
Штаковски, Младенов, Печурица, Маркоски 4, Талевски 4, Димовски 4, Трпчевски, Димитровски 5, Калајџиовски 4, Пецаковски, Гичев 1, Ивановски 4, Белистојановски 5, Југовски 3, Хаџиќ 5
Седмерци: 5/4
Исклучувања: 8 минути

Голден Арт:
Даскаловски, Бардакоски, Виларов, Трајковски 3, Христовски 1, Ончев 6, Глигоров, Стаменковиќ, Шилегов 6, Јанковски, Гошевски 1, Стојаноски, Миланов, Милошески 5, Дрпљанин 1, Гајиќ 2
Седмерци: 4/4
Исклучувања: 10 минути

Во последното коло од разигрувањето за опстанок Еурофарм Пелистер 2 гостува кај соседниот Прилеп.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723