b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_05_rakomet-superliga-ohrid-eurofarm-pelister_35.JPG

Еурофарм Пелистер ја оправда фаворитската улога и со убедлива победа од 25-34 на гостински терен кај Струга остана на врвот во плејофот во македонската ракометна Суперлига. Уште еден натпревар на кој му е потребна една победа го дели тимот од титулата во македонското првенство. Избраниците на Ангеловски не видоа мака на гости кај Струга која ја имаше улогата на аутсајдер и цело време водеа. На полувремето резултатот беше 12-16 за „зелените“, а во вториот дел разликата константно растеше.

Најдобар стрелец во победата беше Цветан Кузманоски со осум постигнати гола, пред Цехте, Радивојевиќ и близнаците Атанасиејвиќ со по четири гола. Кај Струга, Мерис Бошњак погоди седум пати, а Александар Тренчевски имаше пет гола.

Ракомет
Суперлига 2023/24
Плеј-оф
13. коло

Струга - Еурофарм Пелистер 24-35 (12-16)

Спортска сала „Тими“ - Струга
Гледачи: 200
Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски

Струга:
Рикановиќ, Тутенкоски, Тренчевски 5, М. Костоски, Младеновски 4, Кленковски 2, Јанкуловски 1, Пејчиноски, Велјаноски 1, Ф. Мечкароски 2, Н. Костоски 1, Бошњак 7, Маркоски 1, С. Мечкароски, Ѓонески
Седмерци: 6/3
Исклучувања: /

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Гедбан, Манасков, Цехте 4, Кузманоски 8, Тајник, Борзаш 1, Танкоски 1, Радивојевиќ 4, Кузмановски 3, Петровиќ 3, Пет. Атанасијевиќ 4, Ѓорговски 2, Васиљев 1, Пешевски, Пав. Атанасијевиќ 4
Седмерци: 2/1
Исклучувања: 2 минути

Во последното 14. коло, следниот викенд, Еурофарм Пелистер во Битола го пречекува тимот на Алкалоид.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723