b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_04_pel_esesen.jpg

Екипата на Еурофарм Пелистер 2 направи голем чекор напред кон опстанокот во суперлигашкото друштво со домашна победа над Мулти Есенс (29-21) во важен дуел кој се одигра во салата „Боро Чурлевски“ во Битола, Уште од стартот на мечот домашната екипа наметна свое темпо и гостинот од Скопје цело време беше во негатива. Беше 4-0 на почетокот од дуелот во Битола, потоа и 10-6, висок плус кој остана и до полувремето (15-10).

Во вториот дел избраниците на Васко Димитровски константно ја држеа разликата и не му дозволија на младиот тим на Мулти Есенс да се врати во дуелот. Најблсику што гостинот беше до пелистерци на оваа средба беше четири гола.

Ракомет
Суперлига 2023/24
Плеј-аут - 11. коло:

Еурофарм Пелистер 2 - Мулти Есенс 30-21 (15-10)

Спортска сала: „Боро Чурлевски“ - Битола
Гледачи: 500
Судии: Рубин Седлоски и Горан Ангелески

Еурофарм Пелистер 2:
Штаковски, Маркоски 3, Талевски 4, Младенов, Печурица, Трпчевски, Димитровски 3, Калајџиоски, Гичев, Ивановски 2, Белистојановски 3, Југовски 1, Мијушковиќ 4, Хаџиќ 10
Седмерци: 3/3
Исклучувања: 2 минути

Мулти Есенс:
Ерманоски, Димевски 6, Костовски 2, Илиески 3, Насевски, Д. Узунчев 5, Петрески 1, Трајчев, Мирчевски, Трајковски, Иваноски 4, Јорданов, Тодески, Т. Узунчев, Стојчевиќ, Каракалашев
Седмерци: 3/3
Исклучувања: 8 минути

Во следното 12. коло, веќе на средина од минатата недела Еурофарм Пелистер 2 гостува кај Скопје.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723