b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_03_rakomet-golden-art-eurofarm-pelister-2.jpg

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 остварија важна победа во трката за опстанок во Суперлигата, откако денеска на гостувањето во Скопје против Голден Арт славеа со 21-26 (9-13). Со оваа победа тимот на Михаил Петровски е близу до останување во елитата, а Голден Арт ќе мора до крај да се бори за својата позиција во елитното друштво.

Најефикасен на натпреварот беше Белистојановски со 6 гола, додека во тимот на Голден Арт Давид Даев и Мице Шилегов имаа по 5 погодоци.

Ракомет
Суперлига 2023/24
Плеј-аут
Шесто коло:

Голден Арт - Еурофарм Пелистер 21-26 (9-13)

Спортска сала при СЦ „Јане Сандански“ - Скопје
Гледачи: 500
Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов

Голден Арт:
Даскаловски, Бардакоски, Виларов, Трајковски, Христоски, Ончев 2, Глигоров, Даев 5, Стаменковиќ, Шилегов 5, Јанковски, Гошевски 2, Миланов 2, Милошевски 1, Дрпљанин 4, Гајиќ,
Седмерци: 3/1
Исклучувања: 8 минути

Еурофарм Пелистер 2:
Печурица, Штаковски, Маркоски 4, Талевски 2, Митревски 5, Мирчески, Димовски, Трпчевски, Димитровски, Калајџиовски, Пецаковски, Ивановски 6, Белистојановски 2, Југовски, Мијушковиќ 3, Хаџиќ 4
Седмерци: 3/3
Исклучувања: 10 минути

Во следното седмо коло Еурофарм Пелистер 2 го игра пелагониското дерби против Прилеп.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723