b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_03_ImportedPhoto_1711820791743.jpg

Екипата на Еурофарм Пелистер останува перфектна и по шест кола во плејофот во Суперлигата, поточно го задржа својот 100 процентен учинок и по средбата со Струга која ја реализираше со резултат 34-23.

Многу беше јасно кој е фаворит на ова соочување, фаворитски статус кој избраниците на Ангеловски го потврдија на теренот во салата „Боро Чурлевски“ каде веќе по првиот дел имаа позитива од 16-9 за да во вторите триесет минути рутински го заокружат овој победнички настап.

Васиљев со шест и Цехте со пет погодоци беа најдобри стрелци.

Ракомет
Суперлига 2023/24
Плеј-оф
Шесто коло:

Еурофарм Пелистер - Струга 34-23 (16-9)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Гледачи: 1.000
Судии: Дејан и Димитар Георгиевски

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ, Манасков 3, Цехте 5. Кузманоски, Тајник, Борзаш 3, Танкоски 3, Радивојевиќ 3, Кузмановски 4, Петровиќ 1, Пет. Атанасијевиќ 1, Ѓорговски 1, Васиљев 6. Пав. Атанасијевиќ 2, Пешевски 2
Седмерци: 2/1
Исклучувања: 4 минути

Струга:
Тутенкоски, Рикановиќ, Тренчевски 8, Ѓорѓиески, Савески, Младеноски 1, Кленковски, Јанкуловски, Симоноски, Пејчиноски, Велјаноски 1, Мечкароски, Костоски 1, Матески 4, Бошњак 8, Маркоски
Седмерци: 4/4
Исклучувања: 2 минути

Во следното седмо коло Еурофарм Пелистер гостува кај Алкалоид во Автокоманда.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723