b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_03_432745140_422499170271431_7351243185555756562_n.jpg

Еурофарм Пелистер обезбеди место на Ф4 турнирот во македонскиот ракометен Куп. Екипата на Бранислав Ангеловски извојува победа во двата натпревари, наутро против Куманово и во вечерниот термин против Охрид. Актуелниот македонски првак на хартија имаше најтешка група и денеска играше директен дуел со Охрид за пласман меѓу четирите најдобри, а гостите од Битола го совладаа домаќинот на турнирот со 25-32.

Првото полувреме беше доста израмнето и Охрид успеа да одговори на темпото кое го наметнаа битолчани, но и во такви услови, „зелено-белите“ заминаа со предност од 16-18 на паузата. Во вториот дел, фаворитот додаде гас и брзо отидоа на плус четири, а потоа на средина на вториот дел заминаа на највисоки плус седум и стана јасно дека Пелистер е вториот патник во полуфиналето.

Ракомет
Куп на Македонија

Полуфиналните на четвртфиналната група 4
Еурофарм Пелистер - Куманово 40-21 (17-12)

Спортска сала „Билјанини извори“ - Охрид
Гледачи: 200
Судии: Рубин Седлоски и Горан Ангелески

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Гедбан, Кизиќ, Цехте, Кузманоски 10, Тајник, Пиечковски 2, Танкоски 2, Радивојевиќ, Кузмановски 1, Петровиќ 3, Пет. Атанасијевиќ 9, Ѓорговски 7, Пешевски, Сери 2, Пав. Атанасијевиќ 4
Седмерци: 3/3
Исклучувања: 4 минути

Куманово:
Димитријевски, Радојиќиќ 3, Димитров, Костов 7, Цветковски 3, Благојевиќ, Гамзардија 3, Радичевиќ 1, Симоноски 1, Атанасовски 1, Михајловски, Стевовиќ 2
Седмерци: 4/3
Искллучувања: 4 минути

Финале на четвртфиналната група 4
Охрид - Еурофарм Пелистер 25-32 (16-18)

Спортска сала „Билјанини извори“ -- Охрид
Гледачи: 2.000
Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов

Охрид:
Ѓоргевски, Ристевски, Ојлески 2, Андоноски, Матцуока, Јукиќ 5, Стоилевски, Дрогришки, Пелидија 2, Шипинкоски, Тасески 1, Шафранко 3, Крстевски 1, Орјоканидзе 3, Бојаниќ 2, Цирар 6
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 4 минути

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Гедбан, Манасков 4, Цехте 3, Кузманоски, Тајник 3, Борзаш 2, Танкоски, Радивојевиќ 7, Кузмановски 8, Пет. Атанасијевиќ, Ѓорговски, Васиљев 2, Пешевски 3, Сери, Пав. Атанасијевиќ
Седмерци: 1/0
Исклучувања: 8 минути

Завршницата на Купот на Македонија се игра на 19 и 20 мај 2024 година.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723