b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_03_rakomet-plej-of-tikves-eurofarm-pelister-2-28.jpg

Екипата на Еурофарм Пелистер 2 го заврши сонот за место на завршнит турнир во Купот на Македонија. Битолскиот тим загуби во Кавадарци од домашниот Тиквеш со 26-23 (17-12). Спасоје Гачевиќ со шест погодоци и Манасков и Мијатовиќ со по четири беа најефикасни во домашниот тим, додека за Еурофарм Пелистер 2 најпрецизен беше Хаџиќ со седум гола.

Ракомет
Куп на Македонија:

Полуфиналните на четвртфиналната група 1
Еурофарм Пелистер 2 - Тиквеш 23-26 (12-17)

Спортска сала „Јасмин“ - Кавадарци
Гледачи: 200
Судии: Сашо Јанкуловски и Мартин Јовановски

Еурофарм Пелистер 2:
Печурица, Талевски 2, Митревски 2, Мирчески, Младенов, Димовски 1, Трпчевски, Димитровски 1, Калајџиовски, Пецаковски, Гичев, Ивановски 3, Белистојановски 4, Југовски 1, Мијушковиќ 2, Хаџиќ 7
Седмерци: 4/3
Исклучувања: 8 минути

Тиквеш:
Гемаљовиќ, Велков, Анастасовски 2, Мијатовиќ 4, Темелкоски 2, Соколов, Бакев, Стефановиќ 3, Гачевиќ 6, Лазов, Манасков 4, Окардов, Шулески, Коцев 2, Мајиќ 3, Даневски
Седмерци: 5/3
Искллучувања: 8 минути

Еурофарм Пелистер 2 ги продолжува натпреварите од плеј-аутот и следниот викенд гостува кај Голден Арт.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723