b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_03_ImportedPhoto_1709579226305.jpg

Тренерот на Еурофарм Пелистер, Бранислав Ангеловски вели дека е задоволен од прикажаното на неговиот тим и покрај поразот од Колштад во Лигата на шампионите. Пелистерци со пораз го затворија настапот во Лигата на шампионите. Битолскиот тим загуби со 34-27 од Колштад, но Ангеловски не е разочаран.

Бранислав Ангеловски
(тренер на Еурофарм Пелистер)
Колштад одигра подобро од она што го гледавме на видео. Не бевме подготвени бидејќи не можевме да сметаме на сите ракометари кои ги имаме. Но, горд сум на моите момци, бидејќи игравме со еден млад тим кој е полн со македонски играчи кои се иднината за нашиот ракомет. Доаѓаме од една мала земја каде ракометот е спорт број еден и се надевам дека секоја наредна година ќе бидеме се подобри.

Урош Борзаш
(РК Еурофарм Пелистер)
Сакам да му честитам на ривалот. Горд сум на нашиот тим, одигравме со многу млади играчи. Дел од нив ги имаа првите посериозни минути во Лигата на шампионите.

Битолчани утре се враќаат во Македонија и следниот натпревар го играат в сабота против Тиквеш во Кавадарци

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723