b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_02_batakaka.jpg

Ракометарите на Еурофарм Пелистер доживеаа пораз од Алборг од 28-33 во последниот натпревар на домашен терен во Лигата на шампионите. Македонскиот тим се обидуваше да се носи, бори со еден од најквалитетните европски клубови, но и овојпат тоа не беше доволно за поволен резултат.

Битолчани во двете полувремиња дадоа по 14 гола, но во првото примија 17, второто еден помалку и на тој начин мораа спортски да му ја честитаат победата на противникот. Репрезентативецот Кузмановски беше прв стрелец со девет погодоци, додека Бартхолд и Бјорнсен имаа по пет реализации на другата страна.

Еурофарм Пелистер - Алборг 28-33 (14-17)

Спортска сала: „Боро Чурлевски“ - Битола. Гледачи: 3.500
Судии: Андреј Буџак и Михал Зарадник (Словачка)

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ, Манасков 2, Цехте 3, Пјеховски 2, Борзаш 6, Танкоски, Радивојевиќ, Кузмановски 9, Костески 2, Петровиќ, Петар Атанасијевиќ, Ѓорговски, Васиљев, Пешевски 4, Сери
Седмерци: 4/3
Исклучувања: 8 минути

Алборг:
Ландин, Нилсон 2, Ларсен, Бартолд 5, Арнолдсен 3, Нилсен 3, Халд 2, Норстејн, Хоксер 4, Ларсен 1, Влах 4, Бјорнсен 5, Мелгард 1, Јул, Хансен 3, Јакобсен
Седмерци: 1/1
Исклучувања: 2 минути

Во последното 14. коло Еурофарм Пелистер гостува во Норвешка кај Колштад.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723