b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_02_mak-rakomet-eurofarm-pelister-vardar-10022024-50.jpg

Најголемото ракометно дерби на Македонија, меѓу Еурофарм Пелистер и Вардар во салата „Боро Чурлевски“ тргна со минута молк.

Битолчани не го заборавија еден од основоположниците на ракометниот клуб Пелистер, легендарниот претседател Силјан Мицевски. Прославениот бизнисмен кој почина пред крајот на 2023 година сега доби достојно испраќање во битолската сала, пред полни трибини.

Под водство на Мицевски, Пелистер се промовира како големо име во ракометна Југославија, се бореше за титулата во тогаш најсилната лига на светот, првпат заигра и во Лигата на шампионите.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723