b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_01_dede.jpg

Актуелниот шампион Еурофарм Пелистер го официјализирашe трансферот на поранешниот долгогодишен македонски репрезентативец Дејан Манасков. Левото крилосо големо искуство од настапи во Германија и Унгарија пристигна во Битола и се запозна со клупските челници, стручниот штаб и новите соиграчи.

„Чест и задоволство ми е што сум во Битола, град во кој навивачите одлично го познаваат ракометот. Тука сум настапувал многу пати и секогаш ми било забавно, а сега ни преостанува да работиме, да се надградуваме и да ги оствариме целите кои се зацртани.

Секогаш сум се стремел кон највисоките дострели, сите сакаме да ја одбраниме домашната круна и ќе дадеме сѐ од себе за да го оствариме тоа. Тимот е одличен, Пелистер има солиден ростер, покриени сме со квалитетни играчи на сите позиции. Секогаш е добро кога има конкуренција во тимот. Мора да се воиграме малку со новите играчи, но мислам дека ќе имаме доволно време за сѐ.

Ќе ми биде драго повторно да заиграм во Лигата на шампионите. Таму настапував 11 години и имам големо искуство. Имаме уште четири натпревари и се надевам дека ќе успееме некому да му „откинеме“ некој бод. Овие мечеви ќе бидат одличен тест и подготовка за најважните дуели во домашното првенство. Ја сакаме дуплата круна, знам дека имаме сериозни конкуренти, но се надевам дека ќе успееме да ја освoиме“, изјави Манасков.

За македонската репрезентација Манасков одигра 72 натпревари и постигна 279 голови од дебито во 2012 година.

Првит тренинг со новите соиграчи Дејан Манасков ќе го има утре изутрина,

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723