b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_06_DKP_5224.JPG

По одигрувањето на бараж натпреварот меѓу Радовиш и Шампион, познати се сите учесници во следниот шампионат на Македонија. Во Суперлигата ќе играат пак дванаесет есекипи: Еурофарм Пелистер, Еурофарм Пелистер 2, Вардар 1961. Металург, Бутел Скопје, Охрид, Струга, Скопје, Тиквеш, Прилеп, Радовиш и Пролет.

Термините за почетокот на новата сезона не се познати, но веројатно на почетокот од септември ќе започнат натпреварите од најсилниот ракометен шампионат на Македонија. За разлика од минатата сезона, во следната нема да има поделба по групи и ќе се играат 22 кола.

Еурофарм Пелистер во штотуку завршената сезона го освои второто, а Еурофарм Пелистер 2 седмото место.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723