b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_06_ракомет_-_еурофарм_пелистер_2_-_металург_5.jpg

Ракомет – Суперлига (плеј-оф) – 14. коло
Бутел Скопје – Еурофарм Пелистер 2 29-28 (13-15)

Во супер-драматичен дуел од 14. коло на плеј-офот, Бутел Скопје го совлада Еурофарм Пелистер 2 со 29-28 (13-15), откако поискусниот тим до победата стигна со подобро организиран финиш. Екипата на Александар Јовиќ имаше свој лидер со Павле Атанасијевиќ, автор на десет погодоци, но искусните Мајиќ и Јевтиќ го заокружија натпреварот со бодови за домашната екипа.

Спортска сала „Антон Димитров“ - Бутел, Скопје
Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски

Бутел Скопје:
Даскаловски, Спасовски, Симјановски, Младеновски 2, Ѓеоргиевски, Божиновски 2, Митев, Омерагиќ, Мојсоски, Спасовски 5, Стојчевиќ, Трифковиќ, Јевтиќ 6, Печенковски 5, Василевски 2, Мајиќ 7
Седмерци: 6/6
Исклучувања: 6 минути

Еурофарм Пелистер 2:
Ивановски, Бардакоски, Ристевски, Ј. Талевски 4, Петковски, Пав. Атанасијевиќ 10, Митревски, В. Димитровски 2, Мирчевски, Петровиќ 7, Стоилевски 1, Андонов, Пет. Атанасијевиќ 1, Блажевски, Арсеновски 2, С. Талевски 1
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 10 минути

На крајот од шампионатот, Еурофарм Пелистер 2 како најмлад суперлигаш оствари голем успех со самиот пласман во разигрувањето. Седмото место е финална класификација за тимот на Александар Јовиќ, кој собра многу симпатии во македонската ракометна јавност.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723