b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_04_vuk_roganovic.png

Поранешниот тренер на Пелистер, српскиот стручњак Вук Рогановиќ почина денес на 77-годишна возраст. Рогановиќ го водеше клубот од Битола пред 40-тина години и остави трага со својата работа во градот на ракометот.

Својата играчка кариера ја мина во Младишта од Земун, Динамо Панчево, Црвенка, клубови од Шведска и Белгија.

Покрај многубројните клубови во Србија и поранешна Југославија, како тренер работеше и во катарскиот Ал Рајан, а беше и селектор на женската репрезентација на Југославија во 1995 година.

Во тренерската кариера Рогановиќ освои 24 трофеи со 26 клубови.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723