b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_04_pelister-safhauzen_12.jpg

Ракометарите на Еурофарм Пелистер ја исполнија целта во својот прв настап во новоформирана Европска лига на ЕХФ. Екипата на Жељко Бабиќ во ждрепката влезе како тим од третиот шешир и ја мина групната фаза, освојувајќи го четвртото место во групата Д.

Со пет победи, едно реми и четири порази, Еурофарм Пелистер ги освои зад себе Тримо Требње и Татабања и закажа осминафинале против Магдебург. Двата порази од бундеслигашот значеа и збогување од европските натпревари, барем до септември 2021 година.

Сите европски натпревари на Еурофарм Пелистер во сезоната 2020/21:

ГОГ Гудме – Еурофарм Пелистер 30-29

Еурофарм Пелистер – Кадетен Шафхаузен 25-25

Рајн Некар Левен – Еурофарм Пелистер 28-20

Тримо Требње – Еурофарм Пелистер 28-24

Еурофарм Пелистер – Тримо Требње 33-26

Еурофарм Пелистер – Татабања 21-19

Татабања – Еурофарм Пелистер 21-24

Еурофарм Пелистер – ГОГ Гудме 32-31

Еурофарм Пелистер – Рајн Некар Левен 10-0 (службен резултат)

Кадетен Шафхаузен – Еурофарм Пелистер 29-26

Еурофарм Пелистер – Магдебург 24-32

Магдебург – Еурофарм Пелистер 35-24

 

Со настапите оваа сезона Еурофарм Пелистер донесе значајни бодови за Македонија на клупската ранг-листа на ЕХФ.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723