b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_04_cvbnm.jpg

Ракомет - Суперлига (плеј-оф) - Петто коло

Металург - Еурофарм Пелистер 22-32 (9-20)

Еурофарм Пелистер победи со убедливи 22-32 на гостувањето кај Металург, во најинтересниот натпревар од денешната програма во македонското ракометно првенство.

Битолскиот состав диктираше темпо во текот на целиот натпревар и заслужено ги освои бодовите, а на крајот тоа го направи и со двоцифрена разлика, нанесувајќи му тежок пораз на Металург.

Спортска сала „Автокоманда“ - Скопје
Судии: Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев (Скопје)

Металург:
Дупјачанец, Ѓоргоски, Петковски, Поповиќ 3, Кофиловски, Шилегов 1, Хорват 7, Калуѓеровиќ 4, Серафимов 1, Лазаревски 3, Тодевски 2, Митиќ 1, Додиќ, В. Маркоски
Седмерци: 4/3
Исклучувања: 8 минути

Еурофарм Пелистер:
Хендави, Чаневски, Мараш 5, Н. Маркоски 1, Ојлески 1, Кукуловски, Мандалиниќ 5, Кушан, Радовиќ Танкоски, Периќ 7, Кукоски 1, Велковски 3, Граџан 2
Седмерци: 6/5
Исклучувања: 8 минути

Еурофарм Пелистер е второпласиран на табелата со четири победи и еден пораз по пет одиграни кола.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723