b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_04_ЕУРОФАРМ_ПЕЛИСТЕР_2_-_ОХРИД_181.jpg

Ракомет – Суперлига (плеј-оф) – Четврто коло
Струга – Еурофарм Пелистер 2 24-24 (12-13)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2, по три едноподруго порази, дојдоа до првиот бод во плеј-офот од Суперлигата, ремизирајќи 24-24 на гостувањето во Струга.

На дуелот на двата тима од дното на табелата, битолчани во самиот финиш успеаја да дојдат до бодот. Одличен натпревар одигра интернационалецот од БиХ, Павле Петровиќ, автор на девет гола.

Спортска сала „Нико Нестор“ - Струга
Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски (Скопје)

Струга:
Јовановски 2, Затарокоски, Маркоски 1, Крстаноски, Савески, Рајатовски 1, Ракичевиќ, Јанкуловски 4, Димитријески, Николиќ 6 , Илиевски, Костоски 1, Ракочија 6, Симоноски, Пајкоски 3, Цветаноски
Седмерци: 3.3
Исклучувања: 8 минути

Еурофарм Пелистер 2:
Ивановски, Бардакоски, Ј. Талевски 1, Петковски, Пав. Атанасијевиќ 2, В. Димитровски, Митревски, Мирчевски, Петровиќ 9, И. Димитровски 2, С. Талевски 1, Стоилевски 4, Пет. Атанасијевиќ, Дрогришки 2, Блажевски, Арсеновски 3
Седмерци: 4/3
Исклучувања: 6 минути

Следниот натпревар за избраниците на Александар Јовиќ е в недела кога во рамките на петтото коло во Битола гостува Охрид.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723