b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_04_pelister-safhauzen_17.jpg

Во натпревар со дури шеесет голови, Еурофарм Пелистер загуби од Татран Прешов во Словачка со 32-28.

Со овој пораз тимот на Еурофарм Пелистер остана само со теоретски шанси за првото место во групата А од СЕХА, а второто е веќе сигурно обезбедено и нема да има проблеми да биде достигнато, бидејќи ниту Металопластика, ниту Татран нема да можат до трите победи на битолчани.

„Натпреварот беше навистина добар, мислам дека и ние бевме добар противник од самиот почеток. Имавме тежок пат, многу натпревари и овој пораз е последица на сите тие фактори. Но, по поразите во Европската лига и од Вардар, мислам дека игравме наша игра, наш систем и се враќаме на прав пат“, смета Босанецот Елмир Граџан.

Пелистерци сега мора да свртат нов лист, бидејќи во неделата која доаѓа следат домашниот натпревар против Пролет и гостувањето во Скопје против Металург.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723