b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_03_dario_kup.jpg

Младост Богданци - Еурофарм Пелистет 21-32 (12-14)

Еурофарм Пелистер запиша убедлива против Младост Богданци со 33-21 (14-12) во полуфиналето од групата Б на Купот на Македонија и обезбеди пласман во финалето на четвртфиналната група. Гостинската екипа од Богданци одигра одлично прво полувреме и беше во водство до 20. минута. Следеше реакција на пелистерци, кои полека ја презедоа контролата во свои раце.

Второто полувреме во кое се разиграа Петровски и Мандалиниќ беше чиста формалност.

Ракомет – Куп на Македонија – четвртфинална група
Еурофарм Пелистер – Младост 33-21 (14-12)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Судии: Методија и Михајло Илиевски (Битола)

Еурофарм Пелистер:
Хендави, Трајковски, Мараш 4, Маџовски 3, Кукуловски 2, Кузманоски 1, Мандалиниќ 4, Стјепановиќ 2, Радовиќ 6, Танкоски, Мицески 2, Костески 2, Кукоски, Петровски 4, Граџан 3, Ѓукиќ
Седмерци: /
Исклучувања: 6 минути

Младост:
Пешков, Пеев, Михајловиќ, Караиванов 6, Димитров 2, Лисичков 2, Лашчакоу 6, Паунов, Роглев, Каркалашев, Мицев, Хончаров 5, Лупашко, Стоилов, Наумовски, Чрчев
Седмерци: 4/2
Исклучувања: 12 минути

За пласман на завршниот турнир од Купот на Македонија, Еурофарм Пелистер ќе се бори против Пролет, кој денес беше подобар од Пролет.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723