b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_03_KADETTEN_SCHAFHAUSEN_-_EUROFARM_PELISTER_15.jpg

Со одигрувањето на десеттото коло дефинирани се паровите за осминафиналето на Лига Европа. Единствен македонски претставник во натпреварувањето останува Еурофарм Пелистер. Со пет победи и едно реми од десет натпревари екипата на Жељко Бабиќ го освои четвртото место во силната група Д.

Овој расплет го носи дуелот против Магдебург во битка за четвртфиналето. Првиот дуел се игра во Битола, а реваншот во Германија.

Осминафиналe:

Еурофарм Пелистер – Магдебург

ЦСКА Москва – ГОГ Гудме

Ним – Адемар Леон

Фајверс – Фуксе Берлин

Кадетен Шафхаузен – Монпелје

Рајн Некер Левен – Нексе

Висла Плок – Спортинг

Чеховски Медведи – Кристијанштад

Натпреварите се играат на 23 и 30 март 2021 година.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723