b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_03__DSC7718.JPG

Ракометарите на Еурофарм Пелистер со пораз од 26:29 против Кадетен ја завршија групната фаза и во осминафиналето за противник ќе го имаат тимот на Магдебург. Со овој резултат Кадетен Шафхаузен се најде на втората позиција во групата Д и ќе игра со Монпелје во осминафиналето, додека Еурофарм Пелистер за ривал ќе го има составот на Магдебург.

На прес-конференцијата Јосип Периќ изрази жалење за неиграњето на неколку повредени ракометари на битолскиот клуб.

„Честитки до домаќинот за извојуваната победа, го дадовме максимумот до крај и нам не ни беше лесно затоа што ни ниедостигаа неколку клучни играчи. Мислам дека поради тоа и го загубивме овој дуел. Ако бевме комплетни можевме да стигнеме до подобар резултат. Сепак, среќни сме што стигнавме до тука и го очекуваме следниот натпревар против Магдебург“, рече босанскиот бек.

Јосип Периќ беше автор на седум гола, беспрекорно ги изведуваше седмерците и го доби признанието за најдобар ракометар во битолскиот табот по завршувањето на натпреварот. Неговата форма е во нагорна линија и вечерашниот дуел се надоврзува на одличните натпреварите против Татран, Татабања и ГОГ Гудме.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723