b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_03_DKP_1701.JPG

Архивиран е четвртиот пораз во групната фаза на Лига Европа и од четвртото место Еурофарм Пелистер ќе тргне во елиминационата фаза која почнува на 23 март. Тренерот Жељко Бабиќ на прес-конференцијата не зборуваше премногу за поразот од 29-26 од Кадетен Шафхаузен, туку се осврна на следниот ривал.

Хрватот дури и со многу оптимизам го најави двомечот против Магдебург.

„Морам да потенцирам дека сум горд на моите играчи. Остваривме добар резултат во групната фаза и сега ни следи елиминациона фаза. Наш противник е тимот на Магдебург, а тоа значи дека германскиот тим доби лош противник. Спремни сме да „уловиме крупна риба“ во следниот круг“.

Поранешниот германски шампион загуби само еден натпревар во групата Ц, а во Бундеслигата е второпласиран. Се работи за поранешен европски шампион и клуб во чии редови до минатата сезона настапуваше нашиот репрезентативец и поранешен ракометар на Еурофарм Пелистер, Филип Кузмановски.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723