b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_03_pel_-_gog_1.jpg

Еурофарм Пелистер утре го игра последниот натпревар од групата Д на Лига Европа. Иако веќе обезбеди учество во осминафиналната фаза, тимот на Бабиќ не знае од која позиција ќе влезе во следната рунда и против кој тим ќе се соочи на крајот од март.

Битолчани на ова гостување заминаа евидентно ослабени. Поради повреди надвор од конкуренција се Маџовски, Кушан, Кукуловски и Вегар, а Карим Хендави не доби потребнат виза за патување во Швајцарија.

Еурофарм Пелистер утре наутро ќе го одржи единствениот тренинг пред натпреварот со Кадетен Шафхаузен.

Со евентуален триумф, како и со пораз на ГОГ Гудме на гостувањето кај Рајн Некар Левен, Пелистер ќе се искачи на втората позиција на табелата во својата група, а доколку запише пораз или реми ќе остане четвртопласиран. Натпреварите од осминафиналето се играат на 23 и 30 март. Во случај да биде втор во групата македонскиот претставник на првиот натпревар ќе биде гостин, а ако заврши на третото и четвртото место, најнапред ќе игра на домашен терен.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723