b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_03_Ненад_Костески.jpg

Без неколку стандардни првотимци, Еурофарм Пелистер денес замина за Швајцарија, каде утре ќе го игра последниот натпревар од групата Д на Лига Европа. На мегдан со моментално третопласираната екипа во групата, Кадетен Шафхаузен, тимот на Бабиќ ќе излезе без Хендави, Кушан, Кузманоски, Маџовски и Кукуловски.

Сепак, и покрај проблемите, крилото Ненад Костески е оптимист.

„Остваривме пет победи во низа и натпреварот против Татран ни беше многу важен, за да ја задржиме хемијата како досега. Верувам дека ќе издвојуваме добар резултат во Шафхаузен. Се подготвуваме добро, ги анализираме и знаеме дека не смееме да ги потцениме. Кадетен Шафхаузен е одлична екипа. Како што знаете, тука во Битола одигравме нерешено, а тие на домашен терен знааат да одиграат добро. Затоа мора да бидеме сите заедно, цел тим како едно и да се бориме за подобар пласман понатаму во Лига Европа.

Натпреварот во Битола заврши нерешено, но ете имаме втора шанса и нам ни преостанува да се обидеме да им вратиме за тоа што го пропуштивме“, рече стружанецот.

Утре од 11:00 часот ракометарите на Еурофарм Пелистер ќе тренираат во Шафхаузен, а вечерта од 20:45 часот ќе се соочат со првакот на Швајцарија.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723