b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_02_DKP_5926.JPG

Екипата на Еурофарм Пелистер со убедливи 28-16 го совлада словачкиот Татран Прешов и со тоа се зацврсти на втората позиција на табелата во групата А од СЕХА лигата со шест бода. Во оваа група се уште Загреб и Металопластика, кои играат меѓусебе утре попладне.

По најубедливата победа во официјален натпревар во СЕХА лигата или Лига Европа, крилото Гоце Ојлески рече:

„Можеби противникот се соочува со многу проблеми, но и ние имавме густ распоред во последниот период, а и многу повредени ракометари. Одговоривме на сите барања на стручниот штаб, бевме одлични и мислам дека заслужено победивме. Се надевам дека и така ќе продолжиме и на следниот натпревар против Кадетен Шафхаузен во Лига Европа“.

Еурофарм Пелистер оваа сезона е непоразен на домашен терен, а единствена екипа која останала непоразена е следниот ривал на битолчани, швајцарскиот шампион Кадетен Шафхаузен, кој во ноември одигра нерешено во Битола.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723