b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_02_DKP_4244.jpg

По минатгодишните две победи во Лигата на шампионите, Татран Прешов денес „го положи оружјето и убедливо загуби од македонскиот вицешампион Еурофарм Пелистер. Екипата на Жељко Бабиќ извојува победа од 28-16 и со овој триумф веќе врза пет победи по ред.

На прес-конференцијата тренерот на Татран Прешов, Славко Голужа рече:

„Сакам да им честитам на домашните ракометари, но и на моите момци. Долго време играме „ранети“ и немам храброст повеќе да ги критикувам ракометарите. Малиот играчки кадар, како и исцрпеноста на играчите, дојде до израз против противник кој беше мотивиран да стигне до оваа победа. Жал ми е што сме во ваква фаза, сакавме подобар натпревар во Битола, но без оглед на поразот јас сум горд на моите момци. Ова не е Татран кој луѓето го знаат“.

Словачкиот шампион претрпе три порази и се наоѓа на дното на табелата во групата, во единствена непоразена екипа е ППД Загреб, кој утре гостува во Шабац кај Металопластика.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723