Еурофарм Пелистер - Татран Прешов 28-16 (11-7)

Еурофарм Пелистер ја запиша втората победа во А групата на СЕХА Гаспром лигата, откако попладнево на домашен терен го совлада првакот на Словачка, Татран Прешов со убедливи 28-16 (11-7).

Избраниците на Жељко Бабиќ се разлетаа на теренот, играа доминантно и допадливо и ја забележаа најубедливата победа оваа сезона. Ослабениот противник од Словачка допатува со само единаесет играчи во ростерот и беше достоен противник само едно полувреме. Еурофарм Пелистер го засили темпото во второто полувреме и од минута во минута ја зголемуваше предноста за конечни +12. За битолчани ова беше втора победа во групата, по онаа против Металопластика во декември.

Карим Хендави блескаше на голот на битолчани со 15 интервенции, додека во нападот најмногу се истакна Елмир Граџан со седум голови, додека Јосип Периќ постигна шест. Оливер Рабек со шест голови беше најефикасен кај гостите од Словачка.

Во следното коло, на 18 март, Еурофарм Пелистер гостува кај Металопластика во Шабац.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723