b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_02_rakomet-rnl-eurofarm-pelister2_5.jpg

Ракометниот клуб Еурофарм Пелистер ја известува јавноста дека Европската ракометна федерација (ЕХФ) го регистрира со службен резултат натпреварот од деветтото коло на групата Д на Лига Европа меѓу Еурофарм Пелистер и Рајн Некар Левен.

Недоаѓањето на германската екипа во Битола значи службена победа на македонскиот претставник со 10-0. Со овие два бода екипата на Еурофарм Пелистер има 11 бода во пресрет на последното десетто коло и натпреварот во Швајцарија против Кадетен Шафхаузен.

Битолскиот клуб и натаму има шанса за пласман на второто и треото место, а во најлош случај ќе биде четврти.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723