b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_01_bogdan_makovej_2.jpg

Некогашниот тренер на Пелистер и селектор на женската репрезентација на Македонија, Богдан Маковеј, почина на 67-годишна возраст во Романија.

Маковеј како тренер на Пелистер играше финале во Челинџ Купот, што е пред 19 години беше прво европско финале за една македонска екипа. Романецот остави длабока трага и во женскиот македонски ракомет, затоа што го водеше нашиот национален тим до седмото место на Светското првенство (СП) во 1997 година во Германија.

Маковеј беше ракометен херој и во својата земја. Со репрезентацијата на Романија беше четврти на женскиот Мундијал во 1999 година и седми на Светското првенство во 1990 година и на Летните Олимписки Игри во 2000 година. По пензионирањето работеше во Романската ракометна федерација.

Остана запаметен по скромноста и авторитетот, а своето знаење несебично го пренесуваше каде и да работеше.

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48