b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_11_Martin_Velkovski.jpg

Еурофарм Пелистер денес од 18:45 часот го игра натпреварот од третото коло од групата Д во Лига Европа против тимот на Кадетен Шафхаузен. Сите ракометари и членови на стручниот штаб се негативни на ковид-19 и ќе можат да се најдат во комбинација за денешната средба.

Десниот бек Мартин Велковски е оптимист и покрај неспорниот квалитет на првакот на Швајцарија.

„Шафхаузен е квалитетна екипа, подолго време играше во Лигата на шампионите, имаат доста репрезентативци на Швајцарија. Сепак, мислам дека ние сме поквалитетна екипа и ќе победиме. Се знае каква атмосфера се прави кога има навивачи во Битола. Тоа ни беше голема помош минатата сезона и многу ќе ни недостигаат нашите фановите. Но, така е за сите екипи, па и за нас и мора да се навикнеме“, вели Велковски.

Ова ќе биде прв домашен натпревар за пелистерци, кои претходно имаа одложен натпревар против Татабања поради пандемијата со коронавирус.

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48