b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_10_ракомет-еурофарм-пелистер-еурофарм-пелистер-2ж.jpg

Пред почетокот на официјални натпревари, ракометарите на Еурофарм Пелистер одиграа тест натпревар против Еурофарм Пелистер 2. Ова беше второ соочување меѓу двата битолски клуба и втор пат поуспешни беа поискусните ракометари на Жељко Бабиќ. Вицешампионот извојува победа од 27-26 (18-13), откако водеше во текот на сите 60 минути. Сепак, овој пат отпорот на младата екипа на Еурофарм Пелистер беше многу посилен и немаше да биде незаслужено ако во драматичен финиш натпреварот завршеше без победник.

Момците на Александар Јовиќ комплетно парираа и не му дозволија на својот поквалитетен ривал лесно да победи. Овој натпревар се покажа како вистински тест на силите, а го реши босанскиот ракометар Јосип Периќ ,кој на 19 секунди до крајот го даде победоносниот гол на својот тим, а помладите пелистерци не ја реализираа акцијата за израмнување. Јован Талески го упати последниот удар кон голот на противникот, но Трајкоски немаше потреба да интервенира.

Стефан Талевски се истакна со осум погодоци, а Дарио Петровски даде шест во поразениот табор. Кушан и Мандалиниќ со по пет беа најефикасни во победничкиот табор. Марио Танкоски се врати по повредата, а Вегар е блиску до враќање на терените.

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48