b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_09_ракомет-еурофарм-пелистер-2-работнички_40.jpg

Втора победа во четири дена и одличен впечаток во првите седум дена на ракометната Суперлига за Еурофарм Пелистер 2.
Момците на Александар Јовиќ имаа уште едно одлично издание и од гостувањетo кај Младост 1977 донесоа лесни бодови, забележувајќи убедлива победа со 22-30 (9-16).

Гостите имаа контрола на резултатот од почетокот на мечот, поведоа со 1-3, а потоа и со 5-6. Следуваше кризен период на Младост во кој дозволија противникот да направи серија 0-6 за висока предност од 5-12.

Иако Јовиќ го ротираше својот тим, неговите момци не го изневерија и продолжија да го полнат голот на домаќините, па на крај Еурофарм Пелистер 2 извојува сигурна победа од 22-30, втора во низа оваа сезона, по стартниот пораз од Металург во Скопје.

Во победничката екипа се истакнаа Кузманоски со осум гола, пет постигна Јован Талевски, а по три имаа Арсеновски и Дрогришки. Кај домашната екипа најефикасен беше Лупашко со пет погодоци.

В понеделник во Битола следува дуелот со ГРК Тиквеш и можност за трета победа по ред.

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48