b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_09_eurofarm_pelister_2_struga_2020.jpg

Со натпреварите од првото коло во А и Б групите попладнево стартува новата сезона во Суперлигата. Според новиот систем на натпреварување, пласман во плејофот ќе обезбедат по трите најдобри екипи од двете суперлигашки групи. Останатите осум (по четири од секоја група) ќе играат плејаут-лига за опстанок, при што само победникот на таа лига ќе осигура опстанок, а второпласираниот ќе игра бараж со тим од Првата лига. Натпреварувањето во Супер-лигата ќе заврши до 1 ноември и ќе се играм во засилен ритам, секој петок и понеделник.

Група А:
Струга, Јуниор Кисела Вода, Астраион, Голден Арт КЛ7, Охрид, Радовиш, Пролет

Група Б:
Прилеп, Металург, Работнички, Младост Богданци, Тиквеш, Бутел Скопје, Еурофарм Пелистер 2

Прво коло:
Групa А: Јуниор – Пролет (19:00 часот), Голден Арт КЛ7 – Охрид (19:00 часот), Астраион – Радовиш (20:30 часот)

Група Б: Металург – Еурофарм Пелистер 2 (18:00 часот), Работнички – Бутел (19:00 часот), Младост – Тиквеш (20:30)

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48