118921024_315160176596582_5894595736598772452_n.png

АЕК Атина го освои турнирот во главниот грчки град, откако во финалето го совлада Еурофарм Пелистер со 31-29. Со мали исклучоци „жолти-црните“ водеа во текот на целата средба, на моменти и убедливо. Само Стипе Мандалиниќ беше премалку за да се победи тимот кој минатата година го освои турнирот во Струга.

Почетната предност од два гола битолчани десетина минути ја одржуваа. Сепак, не одеше најдобро во нападот и АЕК дојде до подобар резултат, постојано водство и +5 на полувреме. Вториот дел брзо донесе зголемување на водството. Лошата игра во нападот на момците на Бабиќ која често завршуваше со лошо проигрување донесе шанса за АЕК да дојде и до плус осум гола. Водството постојано се зголемуваше, а тоа најавуваше средба во која тимот од Битола тешко ќе може да се врати.

Кога дојде до 29-21 во корист на составот од Грција работите станаа веќе јасни околу тоа кој победува, па на Еурофарм Пелистер остана само да ја намали негативата до финални 31-29.

Мандалиниќ натпреварот го заврши со десет гола, Периќ и Маџовски постигнаа по четири, а Чаневски запиша 11 одбрани во редовите на Еурофарм Пелистер. Битолчани настапија без повредените Вегар и Танкоски. Еурофарм Пелистер и АЕК Атина ќе се сретнат во пријателски натпревар во Атина во вторник попладне. По единаесет победи, екипата на Бабиќ првпат е поразена во подготвителниот период.

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48