b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_08_охрид_-_еурофарм_пелистер_2.jpg

Еурофарм Пелистер ја запиша и седмата победа во подготовителниот период. Попладнево во Битола без многу проблеми славеше над новиот суперлигаш, Голден Арт КЛ7 со 34-19 (19-10). Прашањето на победникот беше решено уште во првиот дел, во кој битолскиот тим дојде до висока предност. Вториот дел беше само рутина и можност за ротација и промени на тренерот Бабиќ.

Екипата на Еурофарм Пелистер 2 го совлада составот на Охрид во пријателски натпревар во СРЦ „Билјанини Извори“ со 25-30 (12-19). Младите „фармацевти“ ги искористија своите шанси и заслужено се радуваа на победата. Охриѓани само на почетокот имаа водство (1-0), додека понатаму резултатот го контролираше гостинскиот состав. Прва чувствителна предност битолчани имаа во 20-тата минута кога на семафорот стоеше (10-13). До крајот на првиот дел, избраниците на Александар Јовиќ продолжија во исто темпо и обезбедија седум голови предност. Стартот од вториот дел не донесе резултатски промени. Битолчани го зачуваа водството и го издржаа првиот налет на Охрид. Сепак, „гладијаторите“ смогнаа сили и во вториот обид успеаја да стигнат до минус четири (24-20). Гостите ја пребродија кризата, со мини серија дојдоа до +6 и го спроведе натпреварот во мирна завршница. Најпрецизни во Еурофарм Пелистер 2 беа Јован Талески и Дарио Петровски со по седум постигнати голови, а кај охриѓани се истакна Бобан Блажески со 11 голови.

Претходно, Еурофарм Пелистер 2 славеше победи над Струга, Прилеп и Голден Арт КЛ7, додека во групната фаза во Струшкиот турнир беше поразен од Вардар, Охрид и Бутел.

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48