b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_08_еурофарм_пелистер_-_бутел.jpg

Ракометарите на Еурофарм Пелистер успешно ја завршија и скопската турнеја и со победите во Струга нанижаа шест победи во подготвителниот период. Откако вчера во СЦ „Јане Сандански“ го надиграа Вардар со 21-26, попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ беа подобар ривал во дуелот со Бутел Скопје и славеа со 36-23.

По израмнетиот старт и 5-5 по десетина минута, Пелистер влезе во ритам и дојде до посакуваниот триумф. Висока беше позитивата и на полувреме (16-10), а истата се зголеми на +8 во 48. минута, кога на семафорот во СЦ „Борис Трајковски“ стоеше 28-20, за последните десетина минути да бидат само рутина. Бабиќ им даде шанса на сите ракометари и го продолжи процесот на подготовки и воигрување на екипата.

Битолчани веднаш по натпреварот се вратија во Битола и од утре ќе продолжат да се подготвуваат за настапите во регионалната СЕХА лига и Лигата на Европа.

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48