b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_08_дјукиц.jpg

Еурофарм Пелистер вторпат го победи Вардар во четири дена. Битолскиот состав по финалето на турнирот во Струга најде начин да го порази актуелниот европски првак и во СЦ „Јане Сандански” со 21-26 (9-10). Вардар настапи без Ловро Јотиќ и Кристијан Дисингер, кои поради повреди се надвор од стројот, а за Еурофарм Пелистер не настапи Кукоски.

Одлично отворање на средбата имаа гостите кои поведоа со 0-5 за осум минути игра. Вардарци полека ја топеа предноста и Талески и Димитриоски намалија на 9-10 и на одмор се замина само со +1 за гостите. Во вториот дел и двајцата тренери многу менуваа, а Пелистер повторно успеа да направи серија и да го врати водството од три гола. На петнаесет минути пред крајот беше 19-16, потоа резултатот гласеше 21-17, па до финишот гостинот ја зачува предноста и слави со 26-21.

Во вториот дел и двајцата тренери ротираа, а Пелистер повторно успеа да направи една серија и да го врати водството од три гола. На петнаесет минути пред крајот беше 19-16, потоа резултатот гласеше 21-17, па до финишот гостинот ја зачува предноста

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48