b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_02_IMG_9903.jpg

Еурофарм Пелистер - Нексе Нашице 24-22(13-10)

Пирова победа за Еурофарм Пелистер, битолскиот тим триумфираше над Нексе со 24-22, недоволно за пласман во четвртфиналето од СЕХА лигата и пресметка против Вардар. Пелистер не успеа да ја надополни негативата од гостувањето кај Нексе. Македонскиот тим во својот деби настап во СЕХА лигата завршува во осминафиналето.

Еурофарм Пелистер:
Митревски 1, Чаневски, Ојлески, Маркоски 2, Маџовски 3, Радовиќ 2, Јотиќ 5, Вегар 3, Кукоски, Велковски 2, Остроушко 3, Ратајец, Граџан 2, Ѓукиќ 1, Кузманоски, Петровски

Седмерци: 0/1
Исклучувања: 4 минути

Нексе Нашице:
Цар, Радовановиќ, Етер 2, Милета 1, Баришиќ Јаман, Думенчиќ, Греганиќ, Јелиниќ 2, Вида 1, Северец 5, Пешиќ 2, Кевиќ 4, Томиќ 1, Јагањац 1, Возаб 1, Прибетиќ 2

Седмерци: -
Исклучувања: 8 минути

IMG 9903

Јотиќ со пет голови беше најефикасен кај Пелистер, по три реализираа Маџовски, Вегар и Остроушко, Митревски имаше осум одбрани. Кај Нексе најдобар беше Северец со пет голови, Кевиќ постигна четири, одличен беше и Морено Цар со 11 одбрани.

Пелистер со овој натпревар го завршува настапот во СЕХА лигата, а Нексе во четвртфиналето ќе игра против Вардар кој директно се пласираше таму.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48