b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_02_DKP_1700.JPG

Екипата на Еурофарм Пелистер пред себе го има најважниот натпревар во оваа натпреварувачка сезона. Во Битола гостува тимот на Нексе Нашице, во рамките од реванш-дуелот од осминафиналната фаза на СЕХА лигата. На денешната прес-конференција пред новинарите зборуваа тренерот Бабиќ и бекот Јотиќ.

Жељко Бабиќ
(тренер на РК Еурофарм Пелистер)

Играчите добро тренираат, фокусирани сме на Нексе и спремни сме за возвратниот натпревар. Што се однесува до првиот натпреварм имавме лош офанзивен дел, многу технички грешки и мора да се поправиме. Одбраната и транзицијата беа добри во Нашице. Верувам дека грешките ќе ги поправиме и ќе се радуваме на победата. Утревечер ќе бидеме комплетни. Јотиќ и Маџовски влегоа во тренажен процес по повредите и ќе се најдат во стројот. Што се однесува до Нексе, им се враќа Јагањац и ќе бидат посилни од првиот натпревар. Ни ние, ни Нексе не сме во натпреварувачка форма и тешко е да се предвиди во кој правец ќе се одвива натпреварот. Сепак, можам да кажам дека мора да играме агресивна одбрана и максимално трчање во текот на сите 60 минути

Ловро Јотиќ
(ракометар на РК Еурофарм Пелистер)

Ни следи тежок натпревар и имаме еден мал притисок заради тој пораз од три разлика. Мора да ја задржиме или подобриме одбраната од Нашице, но во нападот мора да реагираме и да го заборавиме лошиот натпревар. Можеме да напредуваме во транзицијата, Нексе Нашице во Битола ќе наиде на атмосфера каква што не паметат. Со малку среќа и исполнување на советите на стручниот штаб, мислам дека можеме да се радуваме

Нексе е добро познат противник за битолскиот клуб, затоа што и во ланската сезона гостуваше во Битола и тогаш загуби со 29-28. Реванш средбата е закажана за в среда со почеток од 20:15 часот.

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48