b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_01_nexe-eurofarm-pelister_1.jpg

Еурофарм Пелистер загуби со 23-20 во првиот осминафинален натпревар од СЕХА лигата кој се одигра во Хрватска.

Нексе Нашице - Еурофарм Пелистер 23-20 (10-9)

Нексе:
Морено Цар, Лелиќ, Радовановиќ, Етер, Милета 1, Баришиќ Јаман 4, Думенчиќ, Греганиќ, Јелиниќ 3, Вида 3, Северец 2, Пешиќ 1, Кевиќ 4, Томиќ 1, Возаб 3, Прибетиќ 1

Седмерци: 7/3
Исклучувања: 6 минути

Еурофарм Пелистер:
Митревски, Чаневски, Ојлески, Маркоски, Маџовски 3, Чурлевски 1, Радовиќ, Јотиќ 6, Вегар, Кукоски, Велковски, Остроушко 7, Ратајец, Граџан 1, Ѓукиќ 2, Петровски

Седмерци: 5/5
Исклучувања: 2 минути

Кај Нексе, Кевиќ и Баришиќ постигнаа по четири погодоци, Цар исто како и Митревски имаше девет одбрани.

Реванш осминафиналниот натпревар кој се игра во Битола на програмата е на 12 февруари, победникот од овој дуел во четвртфиналето ќе игра против Вардар кој обезбеди директно место меѓу осумте најдобри.

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48