b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_09_Image100032.jpg

Во издание кое со сигурност беше најдобро сезонава, Еурофарм Работник убедливо ја победи Металопластика со 32-21 и со две победи од два натпревари изби на чело на групата Б на СЕХА лигата. На прес-конференцијата по натпреварот пред новинарите зборуваа тренерот Алушовски и крилото Ѓукиќ.

Стевче Алушовски
(тренер на Еурофарм Работник)

Не сакам да издвојувам играчи, но денес Митревски беше фантастичен на голот. Ни даде голема сигурност уште од стартот на мечот, а таа сигурност соиграчите ја искористија и направија осетна разлика уште во првиот дел. Сакам да им честитам на моите момци за одличната партија, борбеноста и залагањето, но немаме многу време за славје, бидејќи нè чека нов натпревар во Лигата на шампионите. Металопластика одигра фер и коректно и ѝ посакувам многу среќа и успех во остатокот од сезоната

Милан Ѓукиќ
(ракометар на Еурофарм Работник)

Сакам да им честитам на гостинските ракометари за фер и коректната игра и им посакувам успеси во продолжението од сезоната. Како што кажа тренерот, кога на голот го имаме расположениот Митревски, тогаш сè е полесно. Тој ни даде „ветар во грб“, а ние одговоривме соодветно и мислам дека одлично ја завршивме работата

В петок битолчани патуваат во Шпанија, а в недела ќе се соочат со поранешниот европски првак Бидасоа Ирун.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723