b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_09_sav1.jpg

По добрата игра против Спортинг Лисабон, Еурофарм Работник отпатува со амбиција да победи на гостувањето кај Савехов кој по квалитет е значително послаб тим од португалскиот. Работите се одвиваа одлично на почетокот, битолчани доминираа во првиот дел и по 30 минути игра имаа водство од 10-15.

Момците на Алушовски како веќе да почнаа да ја слават победата, во вториот дел влегоа поопуштено, домаќинот многу брзо ја стигна негативата од пет голови и потоа држеше водство кое дојде и до три разлика за Елверум. Еурофарм Работник во второто полувреме постигна само девет голови, прими 15 и на крајот го загуби мечот со 25-24.

Ловро Јотиќ беше најефикасен со осум гола, по три имаа Маџовски и Ѓукиќ, а Вегар двапати го погоди голот на Швеѓаните. Кај Савехоф, Сунајко и Карлсон петпати реализираа.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723