b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_09_DKP_3549.JPG

Дебито во Лигата на шампионите за Еурофарм Работник мина во знакот на драматично надигрување со португалскиот Спортинг. На крајот гостите извојуваа победа од 29-30, а битолчани жалат што не откинаа барем бод. На прес-конференцијата зборуваа тренерот Стевче Алушовски и хрватскиот интернационалец Ловро Јотиќ.

Стевче Алушовски
(тренер на Еурофарм Работник)

Им честитам на ракометарите на Спортинг за добрата игра и заслужените два бода. Кога играте на ова ниво во Лигата на шампионите морате да имате повеќе идеја во нападот и поголема безобразност. Разликата ја гледам во играта во одбраната и во контрите и полуконтрите. Некои договорени работи не ги испочитувавме во играта во одбрана. Ни останува да работиме за да стигнеме до првата победа во Лигата на шампионите. За жал за нас дебито во Лигата на шампионите заврши со пораз.

Ловро Јотиќ
(ракометар на Еурофарм Работник)

Жал ни е што не успеавме да го донесеме до победа натпреварот против Спортинг. Во второто полувреме направивме неколку технички грешки, а не ги искористивме и можностите со играч повеќе. Моите соиграчи денеска дадоа максимум и им честитам. Публиката нè бодреше максимално и благодарен сум им. Не чека гостување во Шведска и сметам дека што побрзо треба да го заборавиме овој натпревар и да се насочиме кон новиот натпревар.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723