b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_09_eurofarm_-_sporting_2.jpg

Еурофарм Работник остана без бодови на своето деби во Лигата на шампионите иако заслужи барем бод за големата борбеност во текот на сите 60 минути. Финалните 29-30 против Спортинг фрлаат дамка на прекрасното неделно попладне во Битола, каде љубителите на ракометот видоа натпревар од Лигата на шампионите по 14 години.

Еурофарм Работник - Спортинг 29-30 (16-15)

Сала: „Боро Чурлевски“ во Битола. Гледачи: 2.000
Судии: Курсад Ердоган и Ибраим Оздениз од Турција
Делегат: Томо Водопивец од Словенија.

Еурофарм Работник:
Митревски, Трајкоски, Вегар, Кукоски, Остроушко 5, Граџан 2, Кузманоски 1, Ојлески, Маркоски, Маџовски 2, Чурлевски, Стјепановиќ 4, Радовиќ 3, Шевелев 4, Јотиќ 5

Спортинг:
Чудиќ, Вејтија 2, Араухо 4, Виеира, Руесга 5, Марцо 2, Роча, Карнеиро, Ван Зелер, Тавареш, Никчевиќ 1, Фраде 3, Гашпар, Бинго 3, Јонеа 10, Младеновиќ

Во домашниот тим најрасположени беа Остроушко и Јотиќ со по пет гола, а Шевелев и Стјепановиќ погодија по четири пати. Кај Спортинг се истакна Јоанеа со десет гола.

Битолчани право на поправен ќе имаат веќе в среда, за кога е закажано гостувањето во Шведска кај Савехоф.

 

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723