b_640_480_16777215_00_images_vesti_2018_07_vardar_-_eurofarm_2.jpg

Ракометарите на Еурофарм Работник ќе се вклучат во третото коло на ЕХФ Купот за сеѕоната 2018/19. Според денешниот костур на ова натпреварување на ЕХФ, македонскиот претставник заедно со германските екипи Фуксе Берлин, Хановер, Кил и Магдебург, шпанските Грањолерс, Куенка и Натурхаус Ла Риоха, Холстебро, Азоти Пулави, Татабања, Балатонфуреди, Сант Рафаел, ГОГ Гудме, Малме и Нексе Нашице ќе игра почнувајќи од третото коло.

Натпреварите од третото коло ќе се играат на 17/18 ноември и 24/25 ноември. Претходно ќе бидат одиграни две кола, од кои ќе произлезе ривалот на битолскиот суперлигаш. Второто коло ќе биде одиграно на 6/7 октомври и 13/14 октомври и тогаш ќе се знае против кој ривал ќе игра третата екипа од македонската суперлига за сезоната 2017/18.

Ако успее да го мине третото коло Еурофарм Работник ќе влезе во групите на ЕХФ Купот, кои започнуваат на 9/10 февруари 2019 година.

ehf cup mazi

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723