b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_04_бошковски_доне.jpg

Еурофарм Работник на вистински начин ѝ се реваншираше на екипата на Охрид за поразот во „Билјанини извори“ по вчерашната победа од 28-22. Тренерот на битолчани, Андон Бошковски смета дека неговиот тим сега завршил голем дел од работата за излез во Европа.

„Охрид можеби е најдобрата екипа во Суперлигата, се разбира не сметајќи на Металург и Вардар. Мислам дека заслужено победивме, момците добро се бореа и со овие бода мислам дека со една нога сме во најдобрите четири. Дојдов тука во јануари и минавме низ тежок период на прилагодување, но мора да напоменам дека во вистински момент се врати Пецаковски, кој многу ни помогна во овие дуели, особено во одбраната. Победата против Пелистер ја подигна нашата самодоверба и верувам дека вака одлично ќе продолжиме и во иднина“, истакна Бошковски.

Еурофарм Работник има уште четири натпревари до крајот на Суперлигата и му недостига само една победа за потврда најмалку на четвртото место.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723