b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_04_euroohrdisd.jpg

Ракометарите на Еурофарм Работник го совладаа Охрид со 28-22 (11-10) за своевиден реванш за поразот во „Биљанини извори“ минатиот месец. Сега „фармацевтите“ сега излезот во Европа е реалност и веројатно ќе недостига само уште една победа.

Одбраните доминираа пред нападот, а ниту една екипа не отиде на предност повисока од два гола. Водени од организаторот Чурлевски, ракометарите на Еурофарм Работник играа полетно и поведоа со 5-3 во 10. минута.

Охриѓани возвратија, па во игра гол за гол првиот дел заврши со 11-10 за битолскиот суперлигаш. Многу цврсто започна и вториот дел, но со головите на Чурлевски и Мајнов и одбраните на Чаневски и Арсиќ, битолчани поведоа со 18-15 во 48. минута. И во двете фази екипата на Андон Бошковски функционираше подобро од противникот и Чаневски одбрани зицер, а Чурлевски и Дарио Петровски во 52. минута ги донесоа највисоките 23-17.

Мајнов со 8 и Серхио Барош со 6 гола беа најефикасни кај Еурофарм Работник, а по 6 гола за поразениот Охрид се истакнаа Јанев и Кобетиќ.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723